Lütfen bekleyin..

GENÇ VEKİL "GENÇLER SİYASETİN İÇİNDE OLSUN"

03 Eylül 2016, 12:02 - Okunma: 2462

O, Halkı, mecliste temsil eden en iddialı isimlerden biri.

Halkı, mecliste temsil eden en iddialı isimlerden biri. CHP’nin iyikilerinden. Balıkesir’de girmediğim mahalle , sokak kalmamıştır diyor. Doğru gerçekten. Kişisel telefon numarası herkeste var ve o cevap veriyor telefonlara. Genç - yaşlı , sen şu partilisin demeden herkesi dinleyip çare aramaya çalışıyor. Enerji dediğimizde aklımıza gelecek olan, 3 dil bilen, Mecliste en çok söz isteyen, Kemal KILIÇDAROĞLU’nun başdanışmanı, Balıkesir Milletvekili sn. Ahmet AKIN..

 

- Ahmet AKIN’ı tanımayanlar için, ufak bir tanıtım alabilir miyiz?

1973, Balıkesir/Gönen doğumluyum. Cennet gibi bir memlekette doğdum. Balıkesir çok güzel bir yer gerçekten ama bizim Türk milletimiz güzel. Ben bu topraklarda doğdum. Yani tam bir Anadolu çocuğuyum. Ortaokula kadar Gönen’de , liseyi İzmir’de okudum. Liseden sonra ailemi kaybettim. Kaybettikten sonra yurt dışına gittim. İngiltere’ de kaldım 3 seneden fazla. Geldim, iş hayatına atıldım. Ama benim aklım çocukluğumdan beri hep siyasetteydi. Okuldayken de sınıf başkanı olmak isterdim falan. Hep bunları koştururdum. Seviyorum insanlarla iç içe olmayı. O zaman siyaset sadece bir düşünce benim için. Ama Atatürk aşkı doğduğumdan beri var. Ona olan sevdamız, onun izinden gitme arzumuz , anlatamayacağım derecede muhteşem, müthiş bir şey. O çaba beni CHP’ye getirdi.

 

-Üniversiteden mezun olduğunuzda hemen siyasete atıldınız mı?

Hayır. Aralık çok oldu. Üniversite bittikten sonra iş hayatına atıldım. Enerji konularına çok meraklıydım. Enerji üretimleri, yenilenebilir enerji vs. Zaten o zamandan beri Türkiye’de enerji açığınında ne olacağı belliydi. Hala da açık. Ve bu politikalar devam ederse açılmaya da devam edecek. Çocukluğumdan beri kafamda siyasette vardı. İkisini birleştirerek yol haritası çizdim kendime. Türkiye’nin geleceği, refahı, mutluluğu için en önemli tek parti Cumhuriyet Halk Partisi. Ben en doğrusu bu parti olduğunada inanıyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinden çıkmayan, onun önderliğinde yoluna devam eden, devrimleri çağdaş medeniyet olmayı kendine hedef edinmiş bir parti. Daha doğrusu Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Parti , Atatürk’ün ilk genel başkanı olduğu parti. Aileden geliyor bu CHP sevdam. Ailemizin bir tarafı Demokrat partiliydi, baba tarafı CHP’li. Ben böyle büyüdüm. Evde bir sürü mektuplar var Ecevit’ten gelen. Onları hep saklıyorum. Kısaca o ideolojiyle büyüdüm, o ideolojiylede devam edeceğim. Zaten bu ideolojiyle büyümeyenlerde tek yolun CHP olduğunu görüyor ama işlerine gelmiyor olabilir bazılarının.

 

-Siyasete geçiş nasıl oldu?

2007 yılından sonra siyasetçilerle yani ilçe başkanları, il başkanlarıyla hep görüşmeler yaptım. Hep çalışmalara katıldım ama hep CHP’de. Sosyal demokrat çizgimden hiçbir zaman çıkmadım. Öncesinde de belediye meclis üyeliği yaptım.

 

-Niye belediye başkanlığı değil de vekillik?

Genel siyaset ayrı bir şey yerel siyaset apayrı. Türkiye’nin kaldırım taşlarını değiştirip daha iyi bir Türkiye ve Atatürk’ün ideallerinde ilerlemek istiyorsan genelde siyaset yapacaksın.

 

-Siyasete girdiğinizde gelen tepkiler nasıldı?

Siyaset kolay değil, olmaz, sana mı kalır, gençlere hayatta vermez dediler. Hiç alakası yok bak ben genç yaşta milletvekili oldum. 2011 yılında da aday olmuştum ve 1000 oyla kaybettim. O gün seçim bitti. Seçimin bittiği gün hiç durmadan çalışmaya başladım tam 4 yıl. Halkla iletişimimi hiç koparmadım. Ön seçimde de milletvekili oldum.

 

-Balıkesir’de en çok gezen vekil diyor herkes size..

Hep geziyorum. Gezmeden duramam ki. Girmediğim köy kalmamıştır. Zaten vekillik budur. Çok çalışacaksın, millete hesap vereceksin, şeffaf olacaksın. Millet sana oy veriyorsa bir neden olması lazım. CHP’ye oy veriyor ama seninde o partide çalışacağına, mücadele vereceğine halkın inanması lazım. Sana güvenmesi lazım. İşte o güveni sağlamak için hala devam ediyorum. Seçildik diye oturmuyoruz yani. Bir daha ki dönem ne olacağımız belli değil ama şu 4 seneyi layıkıyla tamamlayıp ondan sonra önümüze bakmayı isterim ben. Bu dönem çalışmayıpta bir daha ki seçimden seçime çalışanlardan değilim ben. Çalışmayan herkesi de eleştiririm ben. Ama bizim partide çalışmayan görmüyorum şuan.

 

-Diğer partilerden teklif gelse net bir cevabınız olur mu?

Olur tabi. Biz CHP olarak kimseyi ayırmıyoruz. Hangi partidensiniz diye bir soru yok bizde. “Size nasıl yardımcı olabilirim?” var. Herkesi mutlu edeceksin. Birleşilmesi gereken parti Cumhuriyet Halk Partisi. Ben hedefim şu; çok çalışarak, partimizi anlatarak , projelerimizi anlatarak, genel başkanımızın anlattıklarını kendi bölgemize yayarak Balıkesir’de 1. parti olmak bizim hedefimiz. Şuanda 2. partiyiz. Ama aramızdada çok büyük bir oy oranı yok. Türkiye’yi en iyi biz yönetiriz. Bu konuda çok iddaalıyız. Ama bunun içinde bir kere şansa, desteğe ihtiyacımız var. Bize 4 senelik yetkiyi verseler zaten bir daha CHP’yi bu millet bırakmayacak. Çünkü bizim içimizde ne kayırmacılık var, ne rantçılık var. Liyakat sistemi ile çalışırız. İşi ehline veririz. Asla siyasete cemaatleri, dini koymayız. İşte görüyoruz bak cemaatleri soktular ne hale geldik. Ben dış işleri komisyonundayım. Bununla ilgilide partimizi temsilen yurt dışına gidip geliyorum. Daha yeni Kanada’dan geldim. Yani dış politikadaki eksiklerini bu cemaat deninenler yapmış. Bu Fetö’cüleri kendileri teslim etmişler memlekete. Şimdide çıkıp özür dileyip geçiyorlar. Özür dilemekle bu işler bitmez. Kanada’da dediler, siyasette özür dilemenin affımı olur diye. Siyasetçi özür dilemez gereğini yapar. Gereği, istifa etmek. Bizde tabii öyle bir şey yok. Bu kadar insanlar ölüyor bir tane istifa eden adam çıkmıyor. Ama herkes atarken mangalda kül bırakmıyor. Onun için dirayetli yöneticiler , halka olan sorumluluğunun farkında olur ve gereğini anında yapar ki geleceğe örnek olsun diye.

 

-15 Temmuz süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?

Üstüne basa basa söylüyorum. 15 Temmuz , Türkiye’nin Parlamenter demokrasisine bir saldırıdır. Ak Parti’ye veya cumhurbaşkanına olan bir saldırı değildir. Biz onun için diğer partilerle birleştik. Gittiğimiz her yerde de söylüyorum bu demokrasimize bir saldırıdır, onun için biz şuan kol kolayız diye. Yapılan saldırının izlerini silmek zorundayız ki daha sonra mücadelemizde iyi gidelim. Ama bunların olacağını senelerdir genel başkanımız bangır bangır bağırıyor. Cemaatleri bu kadar siyasetin içine sokarsan, bak sokarsan diyorum sızdırırsan demiyorum. Bunlar kendileri her yere yerleştirmişler. Neden? Kendi beceriksizliklerini buralara yerleştirdikleri kişilerle örtmeye çalışmışlar. Ama kendilerini kandırmışlar. Şimdi onlarda pişman diye görüyorum, umut ediyorum. Ne istediniz vermedik dediler, Beraber ıslandık bu yağmurda dediler, o mesajlar hep onlaraydı. Şimdi o yağmurlar kesildi şemsiyeler atıldı. Ne oldu bizde anlamadık. Ama millet yemiyor. Fetö ile mücadele etmek zaten devletin görevi. Devlet uyursa bunlar her yere girer. Senin geleceğinide alır, çoluğunun çocuğunun geleceğinide alır. İşi en iyisine vereceksin. Sırf benim adamım diye bilmeyene verirse memleketide bunlar buraya getirir. Girmedikleri bakanlık, okul, makam kalmamış. Çocuklar zamanında buralarda büyüdü, teşvik edildi. Şimdide özür dileyerek bir kısım kurtuluyor, bir kısımda aldandı bunlara diye hapiste yatıyor. Ak ile karanın iyi belirlenmesi lazım. Partimizde bununla ilgili bir komisyon kurduk. Mağdurlardan dolayı arayan olursa hukuki destek veriyoruz. Günahsız insanları yakmasınlar. İlahi adalet var öteki tarafta bunun hesabını verirler.

 

-Türkiye’de örnek aldığınız bir siyasetçi var mı?

Bırak Türkiye’yi, dünyada örnek alınacak siyasetçi Mustafa Kemal Atatürk. Hiç öyle ben dünya lideri oldum demekle, atıp tutmakla olmuyor bu işler. Dünyanın neresine gidersen Atatürk’ün fikirleri karşısında saygıyla eğiliyorlar. Başkomutanlık modası çıkardılar şimdi. Öyle bir şey yok. Başkomutanlık meclis tarafından verilir. Bu yetkide daha önce sadece M. K. Atatürk’e verilmiş. 3,4 kere verilmiş. En sonunda Ulu Önderimiz “ben bu işi artık bitirdim yetkiyi geri verebilirim” demiş. Alçakgönüllülüğe bakar mısın? Yani kısaca başkomutanlık, dünya liderliği falan yok. Keşke şuanda bir dünya liderimiz olsa. Ama yok. Şuan da dünyanın bildiği ve örnek aldığı tek kişi var, Atatürk. Öyle bir vizyon koymuş ki 500 sene bile örnek alabilirsin. Genel başkanımıza geleyim. En büyük özelliği Kemal KILIÇDAROĞLU’nun, geldiği günden beri haklı çıkıyor. Tam bir devlet adamı.. Yalan dolan, dolduruşa gelmek yok. Terör olaylarından öncede çok çaba sarf etti. Mektuplar verdi. Yetmedi kendisi konuştu. Dediler ki bizim senin kredine, bilgine ihtiyacımız yok. Şimdi devamlı genel başkanımızla görüşüyorlar. Ak Parti’nin binasının önüne kocaman Atatürk posterini astılar. Çok mutlu olduk. Doğru bir tane olur. Ve eninde sonunda herkes bu doğruya gider. Atatürk’ü unutturmak için verilen mücadele onların ayıbıydı. Her şerden bir hayır çıkarmış. Onlarda akıllandı. Geçmişten de ders alıp insanlarla uğraşmazlar. Sadece vatan millet için uğraşırlar. Atatürk’ün posterini asmaları, gönüllerine koymaları demektir. Genel başkanımız diyor ki “Hz. Ömer’i örnek alıyorsunuz. Bir tane kurt, kuzu kaybolduğu zaman onun sorumlusu benim diyen bir adalet anlayışı var. Bizim 13 yıldır şehitler vere vere artık sabrımız kalmadı. Bir tanesi çıkıpta hesap vermiyor.”. Hesap vermeyen bir yönetimin, iktidarın yalanla oy alması bizim gücümüze gidiyor, dini kullanarak, camileri siyaset alanına çevirerek oy alırsan Türkiye’yi de bu duruma getirirsin. Bizim seçim beyannamemizi hep örnek aldılar. Emeklilere şunu yapalım diyoruz. İlk önce olmaz dediler, sonra aynılarını verdiler. Doğrular daima örnek alınır. Biz iktidara tam kadro hazırız. Özgür üniversiteler, özgür gençlik, YÖK belasını kaldıracağız. Mustafa Kemal’in ışığıyla aydınlanacak bir Türkiye…

 

-Sizden küçük, mecliste kaç kişi vardır? 10-20?

Tam sayısını bilmiyorum ama fazla yok. Bende o kadar genç değilim gerçi ama siyasete gençlerin girmesi lazım. Siyaset işi, gençlerin işi.Yeni fikirlerle, bilgilerle, enerjiyle, çalışmayla bütün gençlerin siyasetin içinde olması lazım. Hangi parti olduğu önemli değil. Bu kötü yönetimi insanların elinden almak zorunda. Gençlerde vizyon, aydınlık, çalışkanlık, gelecek var. Siyaset korkulacak bir alan değil. Cesaretli olsunlar. En önde onlar olsun. Aaa bir de bayanlar. Hatta bayanlar 1. öncelik olmalı. Bir sürü kitaplar okudum. Hep büyük başarılar, zaferler bayanlarla kazanılmış. Keşke mecliste %50-%50 olsa. Bayanın olduğu yerde düzen var, güzellik var, huzur var, saygı var. Gençlerinde siyasette olması için bütün partilerin çalışmalar yapması lazım. Uzun zamandır CHP olarak gençlikle ilgili büyük çalışmalar yapıyoruz. Kamplar yapıyoruz. Eğitim merkezi kurduk Ankara’da. Gençleri bir yere koysan kendi kendine her şeyi çözerler.

 

-Neden Cumhuriyet Halk Partisi?

Ülkeni seviyorsan, geleceğinle ilgili şüphelerin varsa, yaşam standartlarını beğenmiyorsan, daha iyi bir Türkiye’de yaşamak istiyorsan,.. diye devam eder bu. Emekliler perişan. Cumhurbaşkanı 3 tane çocuk istiyor. 1300 tl emekli maaşı. Kendisi 3 çocuğa baksın 1300 tl ile. Yani dengeler uyuşmuyor. Bizim mücadelemizde zaten bu. Birlik olalım, beraber olalım, genç olalım. Benim gibi genç ve başarılı olmak için mücadele eden siyasetçilerle iletişime geçsinler. Ben her çağırılan toplantıya giderim mesela. Grup, toplum, parti, üniversite fark etmez. Doğruyu doğru, yanlışı yanlış olarak söylerim. Kendi hatamız varsa onu da söylerim. Ama en azından 2 defa hata olmamalı.

 

-Siyasette yalan var mı?

Yalan olursa o siyaset olmaz. Siyaset dürüstlüğün sembolü olmalı. Dürüst olmayan, çalışkan olmayan, hesap vermeyen insan siyasette olamaz. Zaten bundan sonrada Türkiye halkı bunlara prim vermez. Kimse yemiyor. Halkın içinde olacaksın. Ben otobüse biniyorum, pazarda geziyorum. Beni her yerde görürsünüz. Ben pazara gitmezsem pazarcının derdini nasıl anlarım? Herkes gitmek zorunda. Gençlerin, köylülerin arasına girmek zorunda. Bütün gün makamda oturmak oh iyi güzel ama o haram olur. Devlet bize bir imkan veriyor; geçimimiz için değil, İdeolojimiz için. Sen Türkiye’yi daha iyi yöneteceğine inanıyorsun, sana ispat için bir fırsat. Sana bu kadar maaş veriyorum, dokunulmazlık veriyorum, yetkileri veriyorum git kendini ispat et diyor. Ben bunun için çabalıyorum vallahi.

 

-Türkiye’deki gençlik sorunları neler?

Şuan Türkiye’de atanmayı bekleyen 3 buçuk milyon kişi var. Öğretmen sadece 350-400 bin. Bir ülke devamlı mezun verip onları yerleştiremiyorsa , sen bu işi yapamıyorsun demektir. Plan program yapacaksın. Çok acı bir tablo. Üniversiteden çıktığın zaman devlet seni bir yere yerleştirmesi gerekiyor. En azından sana bir olanak vermesi lazım. 2. sorun ise özgürlük. Facebook’ta Cumhurbaşkanına bir yazı yaz seni 10 dakikada bulurlar, ama canlı bomba evinden çıkar , otobüse biner, yüzlerce insanı öldürür onu bulamazlar. Özgürlüğü sadece Facebook, Twitterdan ibaret gören; gençler konuşursa bu ülkeye ihanet edeceklermiş gibi düşünen bir iktidar var. Onlarla mücadelemizi iktidarlığımızla vermemiz lazım.

 

-CHP kendi çizgisinden kaydı diyenler var. Doğru mu?

Yanlış. Kendi parti tüzüğümüz var, parti programımız var. Bu programa kim uyarsa kalbinde Atatürk sevdası, vatan sevdası olacak. Sağa kayma falan yok. Herkesi kucaklarız. Ama bizim düzenimize, felsefemize uymak zorunda. Sosyal demokrat bir partiyiz. Biz siyaseti yapılması gereken yerde, halkın içinde yapıyoruz. Din ve devlet işlerini ayırmazsan bu millete en büyük ihaneti etmiş olursun ve camiye gittiğimizde o rozeti çıkartıyoruz. O saygı , sevgi, ruh, güzellik yüreğimizde var. Hepsinin yeri ayrı.

 

-Yenilenebilir Enerji üzerine bir sürü eğitimler alıp, uzmanlaşmışsınız. Bizi bu konuda bilgilendirir misiniz?

Enerji şuan ülkemizdeki en büyük açık ve bağımsızlığımızında en büyük tehlikelerinden bir tanesi. Türkiye’de istesek enerjimizin tamamını güneşten alırız. Almanya enerjisinin %40’ını güneşten alıyor. Biz %1. Güneş, rüzgar toplam enerjilerimiz %4. Enerji; su gibi, ekmek gibi sosyal haktır. Bunu en ucuz şekilde halka ulaştırman lazım. Sadece Rusya’ya %60-70 dışa bağımlıyız. %75’te dışa bağımlıyız enerjide. Tam bağımsız Türkiye %75 dışa bağımlı. Dünyadaki savaşlarında nedeni bu. Doğalgaz, enerji, petrol,… Bu konuyla ilgili sn. Bakan ile kaç kere görüştüm. Mecliste yüzünede söyledim. Enerji Bakanlığı bölümünü artık rant alanından çıkartıp, halkın ihtiyaç alanı olarak çevrilmesi lazım. Doğamızı mahfettiler. Her yere HES kurdular, daracık daracık derelere. Ve şimdi hepsi batıyor, çalışmıyor. Uyardık ama. Doğalgazı getirip duruyorlar. Rüzgar yap, güneş yap. Bu konuyla ilgili büyük projeler üzerine çalışıyorum. Genel Başkanımızda tam destek veriyor. Yakın zamanda büyük bir proje geliyor. Büyük bir holdingin kasasını doldurmak yerine, halkın cebini dolduracak projemiz hazır. Olmayacak yerlere olmayacak tesisler kuruyorlar. Yatırımlara karşı değiliz. Zaten biz Sanayi Devrimini yapan partiyiz. Ama her şeyin yeri, zamanı ve bölgesi var.

 

-Balıkesir’de uyuşturucu oranının yüksek olduğu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben bu konuyu çok araştırdım ve Başbakan’a Bakanlara önerge verdim. Cevabı gelmedi. Meclis Başkanı dahil olmak üzere görevini iyi yapmıyorlar. Genel Başkanımız geçen gün “Demokrasi diyorsanız Milletvekillerinin verdiği soru önergelerine cevap vereceksiniz “ dedi.

O mağdurlardan biri de benim. Balıkesir’de uyuşturucu gerçekten çok yüksek. Kimse beni kandıramaz. Değilse bile beni ikna etsinler. İspat etsinler. Meclis açılır açılmaz bununla ilgilide konuşma yapacağım. Herkesi de uyaracağım. Eğer bu seferde olmazsa halkımıza şikayet edeceğim hepsini. PKK’ya, Fetö’cülere geçim kaynaklarından bir tanesi uyuşturucu. İnsanları alıştırarak, zehirlemelerine izin vermememiz lazım.

 

Ahmet AKIN’ın gençlere mesajı:

Gençler hep iletişimde olsunlar. Birlik olsun, beraberlik olsun.. Kafalarına takılan bir şeyi en büyük kurum dahi olsa sormaya çekinmesinler. Herkes hesap vermek zorunda. Özgüvenli olsun, cesaretli olsun ama en önemlisi siyasetin içinde olsun. Daha iyi yönetilmesi için fikri varsa bunu paylaşsın. Mesela CHP Siyaset okulları var senelerdir. Kim ararsa beni yönlendiririm onları. Laikliğin, cumhuriyetin, temsilcisi ve teminatı Cumhuriyet Halk Partisidir. Eğer genç kardeşlerimde merak eder, kafasına takılırsa ben neden bu partiye oy vermiyorum derlerse beni arasınlar. Meclise gelsinler. Oturalım, sohbet edelim. Beni çağırsınlar, ben geleyim. Genel başkanımızı çağıralım, onlara anlattıralım. Bütün genç kardeşlerime sevgilerimi gönderiyorum. Lütfen benimle iletişime geçsinler. Bizden olsun olmasın herkesi kucaklarız. Derdim gençler siyasetin içinde olsun.

Email: ahmet.akin@tbmm.gov.tr

 

 

TUĞÇE Z. GÖNÜL

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TGK HABERLERİ Kategorisindeki Diğer Haberler
TGK Batman İl Başkanı Müslüm İbin, özel servis şöförlerinin dikkatsizliğini..
Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde yapılan terör saldırısını kınamak adına Batman..
Türkiye Gençlik Konseyi olarak Batman Valiliğimizin daveti üzerine 30 Ağust..
Türkiye Gençlik Konseyi üyeleri Malazgirt'te düzenlemiş oldukları katıl..
Türkiye Gençlik Konseyi üyeleri Muş’un Malazgirt ilçesinde yapılan ‘Malazgi..
TGK Genel Başkanı Kasım Bağdu: "Türkiye’nin Yeryüzü Hazinelerinden bir..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=