Lütfen bekleyin..

AYDINLIOĞLU; "ÜLKENİN GENÇ SİYASETÇİLERE İHTİYACI VAR"

02 Ekim 2016, 19:23 - Okunma: 1970

yazarımız Tuğçe Gönül'ün bir mükemmel röportajı daha... zevkle okuyacağınızı umarak sizlere sunuyoruz.

Balıkesir/Manyas’ta Hasan KAHRAMAN deyince en ufak dahi olumsuz bir şey duyamazsınız. O kadar mütevazi, iyi niyetli biridir ki. Siz mutluysanız o da mutludur. Hasan KAHRAMAN, Manyas’ın eski belediye başkanı. Şuanda Ak Parti ilçe başkanı. Çevresine iyilik saçan biri olduğu için bendede emeği vardır. Az sonra okuyacağınız röportajı yapmamı sağladı. Neye uğradığımı şaşırdım.. Gözümü açtığımda bir kahvede masada Sayın Balıkesir AK Parti Milletvekili Ali AYDINLIOĞLU, Hasan KAHRAMAN ve ben oturuyorduk. Tepemizde meraklı bakışları ile abartısız 30 kişi bizi dinliyordu.. O zaman söz bize gelsin..

 

- Vekilim hoş geldiniz. Ali AYDINLIOĞLU’nu bir de sizden duymak istiyorum. Kimdir Ali AYDINLIOĞLU?

1958, Havran doğumluyum. Türk dili ve edebiyatı mezunuyum. 22,24,25,26. kısa dönemide sayarsak 4. dönem milletvekilliliğim. Şuanda Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesiyim. Milli Eğitim komisyonu üyesiyim. Böyle görevlere devam ediyoruz.

EĞİTİMCİ BİR SİYASETÇİYLE GENÇLERİN ÖZLEMLERİNİ KONUŞUYORUZ

- Eğitimden siyasete geçiş nasıl oldu? Bir dönüm noktası mı oldu?

Eğitim ile siyaset zaten iç içe sayılır. Toplumla uğraşıyor iki meslekte. Öğretmenler çok sosyaldir yani. Zaten vatandaşın içinde. Sizin kalbinizde , içinizde varsa kimse soyutlayamaz. Toplumsal olaylara ilgi duyuyorduk demekki gençliğimden beri. Böyle kısmet oldu. İlk ben Erzincan’da 5 sene edebiyat hocalığı yaptım Kemaliye Lisesi’nde. Sonra 15 sene müdürlük yaptım. 12 senesi Akçay’da geçti. Sonra Gömeç’e tayin edildik. 2002’de buradan istifa ederek aday oldum.

 

-Mükemmel bir eğitim geçmişi ve tecrübe var. Bunun sonu Eğitim Bakanlığı’na gider mi sizce?

Biz şuan bulunduğumuz görevi adam gibi yapalım. Bakanlık istenerek alınacak bir şey değil, kısmetiniz olursa bakanda oluruz. Bizim için fark etmiyor. Normal parti üyeside olsak önemli olan insan niçin bu partiye, bu davaya gönül verdi onu idrakında olursa görev tanımıda çok fark etmiyor yani. Milletvekili olmasanızda aynı vazifeleri yapabilirsiniz. Bu tamamen duyarlılığınızla ilgili.

 

- Türkiye’deki eğitim sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yani siz olsanız farklı bir şey düşünür müsünüz?

Eğitim sistemi zor bir süreç. Ama eğitimde çok farklı noktalara geldik. Öyle değil mi yani eski Türkiye gibi değil Türkiye. Eskiden 70 kişilik sınıflarda eğitim yapılırken, şimdi 27-28’e düştü sınıf ortalamamız. Herkesin elinde bilgisayar var. Akıllı tahtalar var. Laboratuarlarda malzeme eksiğimiz yok. Tek kişilik sıralarda oturuyor öğrencilerimiz veya 2 kişi yan yana. Bir de çok demokratik artık okullarımız. Kılık kıyafete kadar serbest oldu. İstediği soruyu soruyor, öğretmeniyle karşılıklı münazara yapıyor, araştırıyor öğrencilerimiz. Tabi eğitim bir sistem, anlayış meselesi. Oldukça iyi bir noktaya geldi. Ders seçimlerinde öğrencilerimiz çok özgür. Çok şükür Türkiye en azından insan gücünü kendi eğitebiliyor. Üniversite sayımız 77’ydi, 180’e çıktı. Öğretim üyemizi yetiştirebiliyoruz, profesörümüzü, doçentimizi. Türkiye’de doktorumuz yoktu. Şimdi Tıp fakültelerimiz, mühendislik fakültelerimiz dolu. Allaha çok şükür beyin gücü yetiştirebiliyoruz. Mühendislerimiz süper işler yapıyor. Askeri araç gerecimizi yapıyoruz. Bence eğitimdede iyi gidiyoruz. En önemliside bütçede 1 numara. En fazla payı alıyor yıllardan beri.

BU MİLLET ARTIK DARBELERE, DARBECİLERE ,TAŞERONLARA GEÇİT VERMEZ...

 

-15 Temmuz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Talihsiz , rezil bir darbe girişimi. Bunu hep denerler Türkiye’de. Batı’da hiç darbe olmaz. Neden olmaz hiç düşündünüz mü? Bunu düşünmek lazım demi. Niye hep bizde böyleleri bir araya geliyor. Bizim içimizdeki hainleri kışkırtıyor, kendisi destek veriyor. Amerika açıklama

yapıyor, bizim çocuklar başarısız oldu diye. O lideri öldürmeleri gerekiyordu diye. Utanmadan, sıkılmadan. Dünyada Müslüman ülkelerin,bütün geri kalmış ülkelerin; yer altı, yer üstü zenginliklerini alıp maalesef kendi bütçelerine katmayı biliyorlar. Türkiye uyandı. Bunlara artık pabuç bırakmayacağız. Onlara ihtiyacımız kalmadı çok şükür. Ama onlarda temizlenecek her şeyde bir hayır vardır.

GENÇLİK DUYARLI VE ÜLKESİNE SAHİP ÇIKIYOR...

 

- Gençlik adına en önemli diyebileceğiniz projeniz nedir?

Gençlere zaten hükümetimizin, bakanlıklarımızın bir sürü kuralları var. Gençlerle sık sık toplanırız üniversite gençliğiyle özellikle. Konferanslara katılırım. Gençler şimdi siyasete ilgi duyuyor eskisi gibi değil. Oturumlarda falan görüyorsunuz çok enteresan sorular geliyor. İlgiler yani. Ne olup bitiyor bunu takip etmeleri, ülkesine sahip çıkmaları, duyarlı sorumlu olmaları güzel. Kısaca gençlerimizde hayat görüyorum ben.

ORDUMUZ GÖZBEBEĞİMİZ, ORASI HEP PEYGAMBER OCAĞI...

-Ordu hakkında ne düşünüyorsunuz peki?

Ordu bizim ordumuz. Türk ordusu! Ordunun içinde hainler varsa temizlenir, temizleniyorda. Orası asker ocağı, ana ocağı. Ordumuz bizim baş tacımız. Daha da güçlü,güzel,imanlı, asla bu millete kurşun sıkmayan, hainleride içinde barındırmayan bu milletin ordusu olacak. Bize ordu lazım. Türkiye güçleniyor. Türkiye’de gözü olan çok hain var, içeride de dışarıda da. Güçlü ordu, güçlü emniyet, güçlü millet… biz dünyaya bunlarla meydan okuyoruz. Nasıl bizim ecdadımız 700 sene güçlü ordusuyla dünyada hükümdarlığını sürmüşse , inşallah Türkiye Anadolu İslam coğrafyası tekrar ayağının üzerine kalkıyor. Esas bunu çekemeyenler bizi bu tür sıkıntılara sokmak istiyor ama başaramıyorlar. Artık iletişim teknolojileri çok hızlı. Vatandaşımız nerde ne oluyor anında görüyor, anında sokaklara çıkıyor gözünü kırpmadan. Diyor ki “bu vatan bizim, sen kimsin ya?nereden geldin? “. Evet darbe yapmak isteyenlerin kendisi darbe yedi. Bundan ibret alsınlar, ders alsınlar.

Bütün dünya dersini aldı zaten gördüler, bu Türkler nasıl insan diye. Artık Türkiye’ de kimse bu tür şeylere kalkışamayacak. Siyaseti bunun için yapıyoruz biz. Bilinçlendirmek için. Ülkemizi çok daha iyi noktalara götürmek için yapıyoruz. Biz IMF’den borç almıyoruz. Borcu derdi bitirdik. Kendi yağımızda kavruluyoruz. Afrika’ya , Orta Asya’ya, Türk Cumhuriyetlerine el uzatıyoruz. Bütün Müslümanların dualarını alıyoruz. Türkiye, TİKA vasıtasıyla 4000’in üzerinde dünya Osmanlı mirası, ecdad yadigari eseri onardı. Bunlar çekemiyorlar. Moğolistan’da ki Orhun Abidelerini onardı Türkiye. Ordaki müzesini, çevre düzenlemesini, bahçe düzenlemesini yaptı. 50 km’lik yolunu sıcak asfalt yaptı. Bu eserler yerle bir olmuştu. Bu eserlere sahip çıkan hiç olmadı bizden önce. Bunları gördükçe çekemiyorlar. Afrika’ya binlerce su kuyusu açıldı. Susuzdu insanlar. İlaçlar gidiyor, çadır hastaneler kuruluyor, okullar yapılıyor, kitap yardımı yapılıyor. 3 milyon tane şuan Suriyeli var. İşte bizim başımızada gelecekti Suriyelinin başına gelen. Belki onların duaları bizi korudu bekli de.

 

-Suriye’li 3 milyon kişinin vatandaşlığına olumlu bakıyorsunuz yani?

Evet.

 

-Siyasete girmenizde Ak Parti’nin bir payı oldu mu?

Olmaz mı? Tayyip Erdoğan sevdası. Bana başka partiden ağırlığımca elmas verecekler, yine ben milletvekilliği yapmam. Allah ölünceye kadar beni buradan ayırmasın.

 

-Böyle bir teklif geldi mi?

Gelemez. Bana teklif meklif yapamaz hiç kimse.

-Ak Parti iktidar olduktan sonra sizce en önemli değişim ne oldu?

Borçsuz bir Türkiye olduk. 23 buçuk milyar dolar borç ödedik. IMF’den para alıyor muyuz hiç? Kimseden para dileniyor muyuz ? 1 milyon dolar için rahmetli Ecevit titreyerek Cottarelli’nin karşısında iki büklüm olurdu, para ver diye. Çok şükredelim ki böyle bir Türkiye’deyiz şuanda.

 

-Avrupa Birliği desem?

Avrupa Birliği bizim için hiç önemli değil. Onlar artık bizi izleyecek bundan sonra hiç önemli değil.

 

-Ali Aydınlıoğlu yazınca google’a bir tartışmanız çıkıyor. O konu hakkında ne diyeceksiniz?

(gülüyor) Çıkabilir ya. Mecliste hep sinir savaşının içinde oluyoruz zaten. Orası farklı bir atmosfer.. Hakaret ediyorlar, küfrediyorlar. Ne eşiniz ne çocuğunuz kalmıyor. Siz hırsızsınız, namussuzsunuz diyor. O meclise yakışıyor mu o sözler? Kökü dışarıda hainlerden meclistede çok var. Yüzünüze baka baka meclisin kürsüsüne çıkıyor adam, yüzlerce binlerce biz şehit verdikte bir kere rahmet dilemiyor. Devamlı devlet yanlış yaptı, devlet katliam yaptı, onu yaptı, bunu yaptı. Kendisi orda terörü beslememiş gibi.. buna katlanamıyorsunuz artık.

GENÇLİK; ÖNCE VATAN DESİN, OKUSUN,FİKİRLERE SAYGILI OLSUN...

 

-Gençlere ne söylemek istersiniz ?

Gençlerin önü açık, okusunlar. Ülkesini bayrağını sevsinler. Asla sağ-sol siyaset çatışmasına girmesinler. Türk – kürt ayrımına girmesinler. Gençlerin beynini yıkamaya çalışan gruplar var. Asla bunlara fırsat vermesinler. Birbirlerini sevip saygı duysunlar. Özellikle ülke bütünlüğü, milli irade konusunda gençlerimiz elele versinler. Siyaseti sevsinler. Ak Parti’ye davet ediyorum onları. Ülkemizin genç siyasetçilere çok ihtiyacı var...

En demokratik siyasi parti Ak Parti. Her türlü fikre, tartışmaya, görüşmeye açığız. En rahat siyasetide bizde yaparlar. CHP’deki , MHP’deki kavgaları görüyoruz. Bizde kavga falan yok. Biz fikirlere hep saygılıyız. Her kesimi dinliyoruz.

TUĞÇE Z. GÖNÜL

Yazar/Eğitimci

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TGK GAZETE Kategorisindeki Diğer Haberler
Kocaeli'nin Derince ilçesinde cinnet getiren baba, odada tüpü yakarak ö..
İzmir'in Çeşme ilçesinden Yunanistan'ın Sakız Adası'na yasa dış..
Bingöl’ün Genç ilçesinde koordinatları verilen 7 nokta, 29 Ekim’e kadar öze..
Suriye Milli Ordusu askerleri otobüslerle Barış Pınarı Harekatı'na katı..
Hakkari çarşı merkezinde bir çöp kutusunun önüne bırakılan bilgisayar çanta..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Cee..
Başkanın Mesajı
Kasım Bağdu
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=