Lütfen bekleyin..

İŞ,AŞ,EKMEK İÇİN BİR ADIM DAHA...

21 Haziran 2016, 00:52 - Okunma: 614

5 bin köye 5 bin gelir getirici ormanOrman ve Su İşleri Bakanlığı, köylülere gelir getirmesi ve göçlerin önlenmesi için 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kuracak.

Ceviz, badem, kestane, dut, keçiboynuzu, kuşburnu, menengiç ve zeytin ormanlarını bakanlık kuracak, köylüler işletecek. Türkiye’de 21 bin orman köyü bulunuyor. 2019 sonuna kadar orman köylüsünün yaklaşık 7,2 milyar lira gelir elde etmesi planlanıyor.

Hükümet, ceviz, badem, kestane, dut, keçiboynuzu, kuşburnu, menengiç ve zeytin ormanları kuracak, köylü ise işletecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, köylülere gelir getirmesi ve göçlerin önlenmesi için 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kuracak. Türkiye'de 21 bin 310 orman köyü ve yaklaşık 7.1 milyon orman köylüsü var. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2015-2019 eylem planında yer alan köylülere gelir getirmesi ve göçlerin önlenmesi için 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kuracak.

İSTİHDAM ARTACAK

Bu kapsamda Hükümet ceviz, badem ve zeytin ormanları kurup köylüye işlettirecek. Bununla birlikte başta orman köylüsü olmak üzere, kırsal alanda yaşayanların refah seviyesinin artırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, gelir getirici tür ağaçlandırma sahalarından elde edilecek ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması yönüyle kırsal alanda yeni istihdam alanları oluşturulacak.

309 BİN DEKAR AĞAÇLANDIRILACAK

5 bin köy 5 bin orman eylem planı ile bin 401 köyde badem, bin 453 köyde ceviz, 53 köyde kestane, 303 köyde dut, bin 344 köyde fıstıkçamı, alıç, ahlat, kuşburnu, keçiboynuzu ve defne gibi gelir getirici tür ormanları kurulacak. 294 köyde yabani zeytin 152 köyde ise menengiçlerin aşılanmak suretiyle ıslah yapılacak. 2015 yılı sonu itibarı ile 118 bin 520 dekar alanda ceviz, 144 bin dekar alanda badem, 23 bin 320 dekar alanda yabani zeytin, 12 bin 200 dut, 12 bin 130 dekar alanda ağaçlandırma yapıldı.

7,2 MİLYAR TL GELİR

Ceviz, badem, kestane, salep ve sakız gibi 27 eylem planları hazırlandı. Dikilen bu gelir getirici ağaçlandırma faaliyetlerinin dikimi ve 3 yıl bakımını orman teşkilatı yapıyor, gelirleri vatandaşların oluyor. 2019 yılı sonuna kadar 76 bin 171 aileye ferdi kredi sağlanacak ve 112 adet kooperatif projesi uygulanacak, 657 milyon TL kredi ve hibe desteği sağlanacak. 2019 yılı sonuna kadar orman köylüsünün ormanlarda yapmış oldukları çalışma ve hizmetlerden dolayı takriben 7,2 milyar TL gelir elde etmelerini sağlanacak.

Etiketler : İŞ, , EKMEK, İÇİN, BİR, ADIM, DAHA...
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TGK GAZETE Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman il Kültür ve Turizm Müdürü sayın İhsan Aslanlı Batman’ın tanıtımı iç..
Bu yıl Trabzon’da gerçekleştirilen Gönül Bağı Projesi Kapsamın’da Türkiye ..
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Genç Önder Derneğinin beraber yürüttükleri Ok..
Batman Evrensel Yaşam Derneği tarafından yürütülen Gençlik Spor Bakanlığı t..
Batman’ın önde gelen işletmelerinden Real Konak Hotel, Türkiye Otelciler Bi..
Türkiye Gençlik Konseyi Batman il yönetimi ile Batman'da faaliyet göste..
E-GAZETE
Gençler Bedelli Askerlik çıksın mı ?
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=